

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.7 mm |
| Width | 2.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 620 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 9 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 9 A |
| Reverse Current | 1 mA |
| Capacitance | 72 pF |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Recovery Time | 500 ns |
| Type | Schottky |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
